Národná prírodná pamiatka Lúčanský vodopád

V strede obce, pod kostolom Povýšenia Sv. Kríža, všetkých návštevníkov očarí pohľad na 13m vysoký kaskádový vodopád Lúčanky, padajúci do jazierka z okraja travertínovej terasy.vodopád Podobné obrazy sa nám väčšinou naskytnú niekde vysoko v horách, ďaleko od ľudských príbytkov.

Lúčanský vodopád je však výnimkou, tento prírodný unikát je možné vidieť priamo v centre obce. Zvuk padajúcej vody, niekedy len jemné zurčanie, inokedy mocný hukot vody, prinúti každého návštevníka, aby aspoň na chvíľu zastal a započúval sa do tejto nebeskej vodnej hudby.vodopád 2

V každom ročnom období sa nám vodopád ukazuje v inej podobe, a keďže nikdy nezamŕza (vďaka teplým prameňom z kúpeľov, ktoré do neho pritekajú), môžeme ho obdivovať po celý rok.

Kolmá stena vodopádu je výsledkom prebiehajúcej spätnej erózie.

vodopád ppo zimě

Dopadajúce vody pôsobia tak, že sa odlamujú celé lavice travertínov a prehlbuje sa dno vodopádu. Lúčanský vodopád je Národnou prírodnou pamiatkou od roku 1974 na rozlohe 0,94 ha. Boli tu nájdené vzácne paleontologické a archeologické nálezy.

vodopád v dědiněvodopád z blízka